PROIECT DIDACTIC DE LECTIE
DATA: 03.01.2011CLASA VIII
PROFESOR - Mohora Diana
OBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEI
EDITURA - ALL
SUBIECTUL LECTIEI – Clima Romaniei –factorii climatici
TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi
COMPETENTE GENERALE
1 Utilizarea limbajului specific in prezentarea si explicarea realitatii geografice
3 Transferarea elementelor din matematica stiinte si tehnologie in studierea mediului terestru
4 Raportarea realitatii geografice la un suport grafic si cartografic
7 Dobandirea unor deprinderi si tehnici de lucru pentru pregatirea permanenta
COMPETENTE SPECIFICE VIZATE
1.5 Descrierea elementelor, fenomenelor, proceselor sau sistemelor geografice utilizând termeni geografici
3.2 Explicarea fenomenelor şi proceselor specifice mediului înconjurător din ţara noastră
4.2 Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale;
4.6 Interpretarea reprezentărilor grafice simple
7.2. Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare) a realităţii oferite de geografia Romaniei
OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :
O1 – sa explice consecintele asezarii geografice pe glob si pe continent a Romaniei asupra caracteristicilor climei utilizand harta fizica a lumii si harta fizica a Europei
O2 - sa mentioneze elementele care dau caracterul de tranzitie al climei tarii noastre , citind si
interpretand notiunile din manual.
O3 - sa numeasca principalii factori generali si locali care determina clima analizand textul din manual si a hartii fizice a Romaniei.
O4-- Sa explice evolutia temperaturilor medii anuale utilizand harta temperaturilor medii anuale din manual
O5 - sa explice evolutia temperaturilor in luna ianuarie si iulie analizand hartile din manual
O6 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare
STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica
METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu
harta si manualul
MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a Romaniei, Harta fizica a Lumii , planiglobul,
atlasul geografic, manualul
MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia Romaniei ” cls. VIII, autor Gr. Posea
DESFASURAREA LECTIEI
Ob. Opert. | Dozare | Momentele lectiei | Activ. de predare - invatare | Strategii didactice | Evaluare | |
Actv. prof. | Actv. elevilor | |||||
1’ | Organiz. clasei | - verif. prezentei elevilor - aranj. materialului necesar lectiei | Pregatirea caietelor si a docum. scolare | Observarea | Atentionare Aprecieri | |
10’ | Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul “Platforma continentala a marii negre ” prin intreb. scurte | Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anterior | Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof. | Dialogul | Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii | |
1’ – 2’ | Pregatirea aperceptiva | Cere elevilor sa observe Harta fizica a Europei si sa isi reaminteasca unde se afla tara noastra pe continent cat si in lume | Observa si raspund: Romania se afla in partea centala a Europei , in emisfera nordica la jumatatea distantei dintre ecuator si polul nord la latitudinea de 45° N si 25° long. E | Conversatia euristica | Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului | |
O1 | 20’ – 25‘ | Dirijarea predarii – invatarii | Cere sa explice consecintele asezarii geografice pe glob si pe continent a Romaniei asupra caracteristicilor climei utilizand harta fizica a lumii si harta fizica a Europei . | Gandesc si formuleaza raspunsul sub indrumarea prof. Consecintele acestei asezari geografice sunt - Romania se afla in zona de clima temperata | Descoperirea Observarea | Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze |
O2 | - Sa identificam factorii care conduc la concluzia ca tara noastra are un climat temperat de tranzitie utilizand hartile din manual si textul | - Citesc notiunile expuse in manual spre analiza. - Reflecteaza - Sub indrumarea prof., elevii explica notiunile sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate. | Conversatia Descoperirea Lucru cu manualul si harta | Idem | ||
O3 | - Sa citim harta fizica a Romaniei. Si textul si sa indentificam principalii factori care au o influenta asupra climei tarii noastre | - Citesc harta fizica a Romaniei din atlasul geogr. sau din manual si indentifica principalii factori care influenteaza clima Romaniei | Idem | Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi. | ||
O4 | Profesorul le cere sa analizeze harta din manual si sa explice evolutia temperaturilor medii anuale pe teriroriul tarii | Elevii analizeaza harta si explica repartitia principalelor temperaturi medii anuale pe teritoriul tarii Isi reamintesc defintia izotermei, | ||||
3’ - 4‘ | Atingerea feed- backului | Explicati diversitatea elem. climatici specifice Romaniei . | Reanalizeaza, sintetizeaza si explica varietatea acestor elem climatice | Exercitii geografice | Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note. | |
O5 | 10’ | Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor | Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare. | Selecteaza informatiile pentru completarea schitei si formularea corecta a raspunsurilor. | Interogatiile de control si dialogul. | Evaluarea finala |
1’ - 2‘ | Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa | Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu. | Asculta si noteza. | Explicarea |
SCHEMA LECTIEI Se va nota pe tabla
Clima Romaniei
Romania se afla in zona cu clima temperata a emisferei nordice
Pe teritoriul tarii se intrepatrund influentele climatului umed-oceanic din vestul continenetului cu climatul uscat din estul continentului la care se adauga influente nordice si cele din regiunile mediteraneene . De aici rezulta caracterul de tranzitie al climei tarii noastre
FACTORII CARE DETERMINA CLIMA
Factorii climatogeni - cei care determină clima:
1. Poziţia României pe Glob pe paralela de 45°Þ integrarea în cadrul climatului temperat
2. Poziţia în cadrul Europei, în partea central-sud esticăÞnuanţarea climatului temperat în climat temperat continental moderat situat la interferenţa influenţelor climatice din:
N Europei(scandinavo-baltice),
E Europei(continentale excesive),
S Europei(submediteraneene),
V Europei(oceanice)
3. Potenţialul energetic-determinat de mărimea energiei solare, care scade cu:
altitudinea-125kcal/cm2/an pe litoral, 110kcal/cm2/an pe crestele Carpaţilor şi
latitudinea-125kcal/cm2/an în S şi 115kcal/cm2/an în N
4. Circulaţia generală a maselor de aer-teritoriul României este afectat de :
- circulaţia maselor de aer vestice cu o frecvenţă de 45%, ce determină temperaturi moderate şi precipitaţii bogate
- circulaţia maselor de aer nordice şi nord-vestice cu o frecvenţă de 30% , ce determină scăderi de temperatură şi precipitaţii mai bogate
- circulaţia maselor de aer estice şi nord-estice, cu o frecvenţă de 10%, ce determină temperaturi foarte scăzute iarna (ger) şi secete vara
- circulaţia maselor de aer sudice, cu o frecvenţă de 15%, fiind calde şi umede dinspre SV şi calde şi uscate dinspre SE
Circulaţia maselor de aer este determinată de existenţa centrilor barici (zone cu o anumită presiune a aerului):
-anticicloni- zone cu presiune ridicată: Azorelor, Siberian
- cicloni- zone cu presiune scăzută: Islandez, Mediteranean
Aerul circulă dinspre regiunile cu presiune mare către regiunile cu presiune mică
5. Relieful - prin altitudine determină scăderea temperaturii cu 6°C/1000 m, creşterea cantităţii de precipitaţii şi scăderea presiunii aeruluiÞ determină etajarea climatică: - etajul montan
- etajul de deal şi podiş
- etajul de câmpie
- prin orientarea culmilor montane reprezintă o barieră orografică pentru masele de aer, astfel încât versanţii V sunt mai umezi şi mai răcoroşi ,iar cei E mai calzi şi mai uscaţi; tot orientarea culmilor, care împiedică pătrunderea maselor de aer în anumite regiuni determină regionarea climatică a României
- în depresiuni şi culoarele de vale datorită stagnării maselor de aer reci se manifestă inversiuni termice (inversări ale temperaturii-pe creste temperaturile sunt ridicate, iar pe fundul văii temperaturi coborâte) ce determină şi inversiuni de vegetaţie
6. Marea Neagră- influenţează climatul pe o fâşie îngustă de 15-20 km Þ un climat cu temperaturi moderate şi umiditate mai ridicată
7. Factorii antropici- prezintă influenţe locale prin defrişări, activităţi industriale, cultivarea terenurilor, etc.
8. Vegetaţia- prezintă influenţe locale, moderând temperatura, reducând viteza vântului, creşterea umidităţii aerului
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu